Ga naar inhoud

Techniek

Thuisbatterij test: wat meten eigenaren na installatie?

Redactie··8 min lezen
Thuisbatterij test: wat meten eigenaren na installatie?

Een goede thuisbatterij test begint niet in een laboratorium, maar op uw eigen groepenkast: eigenaren die direct na installatie drie concrete meetwaarden controleren, ontdekken gemiddeld 10–25% capaciteitsverschil ten opzichte van het datasheet, en kunnen daarmee een niet-presterende batterij tijdig reclameren.

Korte samenvatting

  • Een nieuw systeem dat meer dan 8% onder de opgegeven nettocapaciteit presteert, verdient direct een verklaring van de installateur.
  • Round-trip efficiency ligt realistisch op 90–93% bij DC-koppeling en 85–90% bij AC-koppeling via het net.
  • Standby-verbruik (BMS en omvormer) kost een Nederlands huishouden €50–120 per jaar extra, wat de terugverdientijd met 6–18 maanden kan verlengen.
  • Na 500 cycli rapporteren LFP-eigenaren gemiddeld 95–98% State of Health; NMC-systemen zitten op 88–94%.

Welke meetwaarden controleert u direct bij een thuisbatterij test na installatie?

Direct na inbedrijfstelling zijn drie metingen bepalend. De eerste is de State of Charge bij aankomst: een LFP-cel die onder 10% aankomt, of een NMC-cel onder 20%, wijst op slechte opslag tijdens transport en kan vroegtijdige degradatie veroorzaken. De tweede meting is de rustspanning per module. Bij LFP verwacht u 3,20–3,30 V per cel; bij NMC ligt dat op 3,60–3,70 V. Een afwijking van meer dan 50 mV tussen parallelle cellen is een directe alarmwaarde die u bij de installateur moet aankaarten.

De derde meting is de eerste volledige laad-ontlaadcyclus in kWh, vergeleken met de opgegeven nettocapaciteit op het datasheet. Presteert een nieuw systeem al meer dan 8% onder de nettocapaciteit, dan heeft u grond om een verklaring te eisen vóór u de installatie goedkeurt. Dat klinkt technisch, maar met een P1-uitlezer zoals een HomeWizard of DSMR-logger leest u dit gewoon af via uw slimme meter. Meer over de praktijkervaringen met zo’n uitlezer leest u in ons artikel over ervaringen thuisbatterij HomeWizard.

Waarom meet een thuisbatterij test vaak 10–25% minder capaciteit dan beloofd?

Er zijn drie structurele oorzaken. Ten eerste reserveert het batterijbeheersysteem (BMS) altijd een buffer boven én onder het bruikbare laadvenster. Fabrikanten zouden die buffer al in de nettocapaciteit moeten verdisconteren, maar doen dat lang niet altijd consequent. Dat verbergt effectief 5–10% capaciteit.

Ten tweede verliezen cellen bij lage temperaturen meetbaar vermogen. Een batterij in een onverwarmde garage in Friesland presteert in januari gemakkelijk 12–18% slechter dan het datasheet suggereert, gewoon door de kou. Ten derde tellen omvormerverliezen en kabellengte op, zonder dat eigenaren dit verwachten.

Per merk verschilt de situatie. Bij de BYD HVS/HVM zijn capaciteitsafwijkingen relatief zeldzaam als het systeem correct is geconfigureerd. De Huawei LUNA2000 zit doorgaans dicht bij de opgegeven waarde. Bij vroege Sessy-units rapporteerden eigenaren soms 10–15% lagere werkelijke capaciteit, deels door softwarekalibratieproblemen. Sonnen en de Tesla Powerwall liggen er tussenin; Teslas conservatieve BMS-buffering verrast sommige eigenaren. Meer over de ervaringen met BYD leest u in ons uitgebreide artikel over BYD thuisbatterij ervaringen.

Merk / systeemCapaciteitsafwijking (praktijk)OorzaakApp-betrouwbaarheid
BYD HVS/HVMGering (mits correct geconfigureerd)BMS-buffer, kabellengteDoorgaans betrouwbaar
Huawei LUNA2000Klein (dicht bij datasheet)BMS-bufferBetrouwbaar
Sessy (vroege units)10–15% lagerSoftwarekalibratieSoms 8–15% afwijking vs. P1-meter
Tesla PowerwallMatig (conservatief BMS)BMS-bufferingSoms overcounting bij back-up
SonnenGering tot matigBMS-buffer, temperatuurRedelijk betrouwbaar

Hoe meet u zelf de round-trip efficiency bij een thuisbatterij test?

De methode is eenvoudiger dan de naam doet vermoeden. Lees via uw P1-uitlezer af hoeveel kWh de batterij opneemt terwijl die van 10% naar 100% laadt. Meet daarna hoeveel kWh er daadwerkelijk wordt ontladen. Deel de ontladen kWh door de geladen kWh en u heeft uw round-trip efficiency.

Realistisch mag u bij zonne-energie via een hybride omvormer (DC-koppeling) 90–93% verwachten, omdat de AC-conversieverliesstap wordt overgeslagen. Bij een AC-gekoppeld systeem dat via het net laadt, daalt dat naar 85–90%. Moderne LFP-systemen van BYD of Huawei halen in de praktijk 88–92%. NMC-systemen zitten iets lager door hogere interne weerstand bij ontlading. Een eigenaar in Zeeland met een hybride Huawei-setup mat 91% over een heel zomerseizoen; dat is een representatieve bovengrens voor dagelijks gebruik.

Round-trip efficiency per koppelingsmethode (%)Round-trip efficiency per koppelingsmethode (%)DC-koppeling zonne-energie92%LFP AC-systeem (BYD/Huawei)90%AC-systeem gemiddeld87%NMC AC-systeem86%
Bron: marktonderzoek 2026

Samengevat: wie zijn thuisbatterij test uitvoert met een P1-logger, mag realistisch 87–93% round-trip efficiency verwachten, afhankelijk van het type koppeling en de celchemie.

Wat kost standby-verbruik uw thuisbatterij test-resultaat?

Een veelgemaakte rekenfout: eigenaren tellen alleen het nuttige laad-ontlaadcyclus mee en vergeten het standby-verbruik. Een moderne LFP-thuisbatterij in actieve standby (BMS aan, communicatie actief, maar geen laad- of ontlaadstroom) verbruikt 15–40 Watt continu voor de systeemelectronica. Dat is 0,36–0,96 kWh per dag, ofwel 2,5–7 kWh per week.

De werkelijke celzelfontlading van LFP is verwaarloosbaar klein, minder dan 1–3% per maand. Het verschil tussen actieve standby en een volledig uitgeschakeld systeem zit dus bijna volledig in het BMS- en omvormerverbruik. Voor een gemiddeld Nederlands huishouden met een verbruik van 3.500 kWh per jaar loopt dit op tot 200–350 kWh extra per jaar. Bij een stroomprijs van €0,25–0,35 per kWh kost dat €50–120 per jaar netto. Op een terugverdientijd van 8–12 jaar tikt dat aan: het kan de terugverdientijd met 6–18 maanden verlengen. Eigenaren onderschatten dit systematisch. Zie ook ons artikel over de thuisbatterij terugverdientijd berekening zonder saldering voor een volledig rekenmodel.

Thuisbatterij test: wat meet u bij de noodstroomfunctie?

De noodstroomtest is de meest onthullende thuisbatterij test die eigenaren zelden van tevoren plannen. Een 5 kWh-systeem levert doorgaans 3.000–3.600 Watt continu back-upvermogen; een 10 kWh-systeem zit op 5.000–7.000 Watt, afhankelijk van het merk. De aanloopstroom van bepaalde apparaten is de eigenlijke boosdoener.

Een elektrische oven trekt bij aanvang 3.000–4.500 Watt, een droger 2.000–3.000 Watt, en een warmtepomp kan bij compressorstart pieken tot 6.000–9.000 Watt. In de praktijk horen we het vaakst klachten over drie huishoudelijke apparaten: de vaatwasser (verwarmingselement en pomp tegelijk), de magnetron boven 1.000 Watt, en de waterkoker van 2.000–3.000 Watt. Een eigenaar in Noord-Brabant ontdekte dat zijn Sonnen 5 kWh-systeem elke keer uitviel zodra hij tijdens een stroomstoring de waterkoker aanzette. De oplossing: begrens de back-upgroep bewust tot verlichting, koelkast en telefoonladers. Meer praktijkverhalen vindt u in ons artikel over thuisbatterij noodstroom ervaringen.

Hoe beïnvloedt laadstrategie de State of Health na 500 cycli?

Na 500 cycli rapporteren eigenaren met LFP-systemen gemiddeld een State of Health van 95–98%. NMC-systemen laten na dezelfde 500 cycli doorgaans 88–94% SoH zien, afhankelijk van thermisch management en laadstrategie.

Het grootste verschil zit in de Depth of Discharge. Eigenaren die dagelijks 80% DoD cyclen op een NMC-batterij, zien meetbaar snellere degradatie dan wie op 50% DoD blijft. Bij LFP is dat verschil kleiner, maar aanwezig. Concreet: klanten in Zuid-Holland die hun NMC-systeem op een laadlimiet van 95% en een ontlaadlimiet van 10% instelden (85% DoD), zagen na twee jaar al 6–9% capaciteitsverlies. Wie de grenzen verschoof naar 90%/15%, zat op 3–5% verlies in diezelfde periode. Het advies: stel LFP in op maximaal 80% DoD dagelijks, NMC op maximaal 60% voor een langere levensduur. Meer over deze afweging leest u in ons artikel over thuisbatterij LFP of NMC ervaringen.

SoH na 500 cycli: LFP vs NMC (%)SoH na 500 cycli: LFP vs NMC (%)LFP (bovengrens)98%LFP (ondergrens)95%NMC (bovengrens)94%NMC (ondergrens)88%
Bron: marktonderzoek 2026

Samengevat: LFP verliest na 500 cycli slechts 2–5% capaciteit; NMC kan al 6–12% verliezen als de DoD niet actief wordt beperkt.

Thuisbatterij test op dynamisch tarief: hoeveel arbitragewinst is realistisch?

Wie zijn batterij koppelt aan een dynamisch contract (zoals Tibber of Energie Vandaag) en wil weten of die daadwerkelijk rendement maakt, heeft een gestructureerde meetmethode nodig. Houd minimaal drie maanden via een P1-logger per dag bij hoeveel kWh de batterij heeft geladen en tegen welke uurprijs, en hoeveel kWh er is ontladen en op welk moment. Trek vervolgens de round-trip efficiëntie eraf (reken met 88–92%) en corrigeer voor netbeheerderskosten en btw.

Bij een realistisch prijsverschil van 10 ct/kWh en een 10 kWh-batterij die dagelijks één cyclus maakt, is de brutowinst €1,00 per dag. Na efficiëntieverlies blijft netto €0,85–0,90 over, ofwel €25–27 per maand. Bij een consequent prijsverschil van 20 ct/kWh loopt dat op naar €50–55 per maand. In de Nederlandse praktijk is zo’n consistent verschil van 20 cent zeldzaam; een slim sturende batterij op Tibber realiseert gemiddeld €15–40 per maand netto arbitragewinst, afhankelijk van het seizoen en de algoritmes. Meer over de dagelijkse praktijk leest u in ons artikel over thuisbatterij dynamisch energiecontract ervaringen.

Welke signalen wijzen op een module die vervangen moet worden?

Bij een hertest na twee à drie jaar zijn drie fysieke signalen bepalend. Warmteontwikkeling tijdens laden: een LFP-module die warmer wordt dan 40°C bij kamertemperatuur, of een NMC-module boven 45°C tijdens een normale laadcyclus, is een serieus signaal. Celbalanceringstijd: als het BMS meer dan 30–45 minuten actief moet balanceren bij elke cyclus, zijn de cellen uit balans geraakt. Ten derde: herhalende foutcodes rond overspanning of onderspanning op individuele cellen.

Voor LFP geldt als drempel: SoH onder 80% gecombineerd met herhalende foutcodes betekent binnen 12 maanden vervangen. Voor NMC is de drempel strenger: SoH onder 75–78% gecombineerd met thermische afwijkingen. Een eigenaar in Utrecht meldde een Huawei LUNA2000 die na 2,5 jaar regelmatig de foutcode “Cell Voltage Difference Alarm” genereerde. Dat bleek één zwakke module in een stapel van vijf. Vroeg signaleren bespaart kosten: de andere vier modules waren nog volledig intact. Meer over wat het BMS u vertelt, leest u in ons artikel over thuisbatterij BMS ervaringen.

Welke acceptatiecriteria legt u contractueel vast bij installatie?

Een goed installatiecontract bevat drie getalsmatige criteria waarmee u een niet-presterende batterij juridisch kunt reclameren. Leg vast dat de gemeten bruikbare capaciteit bij de eerste volledige laad-ontlaadcyclus niet meer dan 5% mag afwijken van de opgegeven nettocapaciteit, gemeten via een gecertificeerde externe energiemeter. Leg ook vast dat de round-trip efficiency gemeten over de eerste drie volledige cycli minimaal 88% moet bedragen voor AC-gekoppelde systemen en minimaal 90% voor DC-gekoppelde hybride systemen. Ten derde: het systeem mag gedurende 72 uur na inbedrijfstelling geen BMS-foutcodes genereren gerelateerd aan celbalans, over- of onderspanning, of temperatuurlimiet.

Voeg toe dat u bij niet-voldoen aan één van deze criteria recht heeft op kosteloos herstel of vervanging binnen 30 werkdagen. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) hebben consumenten bij non-conformiteit rechten onder het Burgerlijk Wetboek. Een specifiek vastgelegd meetcriterium maakt die claim aanzienlijk sterker dan een vage verwijzing naar “goed functioneren”.

De mythe over cycluslevensduur ontkracht door uw eigen thuisbatterij test

De meest hardnekkige misvatting: “mijn batterij heeft 6.000 cycli gegarandeerd, dus die gaat zeker 15 jaar mee.” Cycluslevensduur en garantieduur zijn twee verschillende dingen. Een fabrikant die 6.000 cycli opgeeft, doet dat onder laboratoriumomstandigheden: 25°C, vaste DoD, optimale laadsnelheid. In een Nederlandse garage bij 5°C in de winter én dagelijks 80% DoD haalt een eigenaar in werkelijkheid aanzienlijk minder cycli.

De garantie dekt bovendien doorgaans alleen een SoH boven 70% ná het opgegeven aantal jaren of cycli. Kijk dus altijd naar de garantievoorwaarden. Eigenaren die na vier jaar met een batterij op 72% SoH buiten hun garantievenster vielen omdat ze net over het cyclusaantal zaten, ondervonden dit pijnlijk. Een garantie van 10 jaar met een SoH-drempel van 70% is concreter en bruikbaarder dan “6.000 cycli” zonder context. Meer over wat garanties in de praktijk betekenen, leest u in ons artikel over thuisbatterij garantie claim ervaringen.

Onze analyse: wat vertelt uw eigen thuisbatterij test u dat de app verzwijgt?

Onze analyse: App-afwijkingen boven 5% ten opzichte van een externe P1-meter zijn geen uitzondering, ze zijn de norm bij gedeeltelijke cycli en temperatuurextremen. Als een batterij nooit een volledige laad-ontlaadcyclus maakt, verliest het BMS zijn kalibratieanker en driften de SoC-schattingen. Sessy-gebruikers meldden in gebruikersgroepen afwijkingen van 8–15% ten opzichte van een externe P1-meter na firmwareupdates. Tesla Powerwall-eigenaren zagen soms dat de app meer kWh “telde” dan de slimme meter registreerde, met name bij kortdurende back-upgebeurtenissen.

Combineer dit met het standby-verbruik van €50–120 per jaar, en de conclusie is scherp: een eigenaar die alleen op de app vertrouwt, overschat zijn rendement structureel. Een onafhankelijke HomeWizard P1-meter kost €30 en is het eerlijkste meetsysteem dat u kunt installeren. Combineer die data drie maanden lang met uw energiefactuur, en u heeft een thuisbatterij test die geen lab u kan geven: meetdata uit uw eigen huis, in uw eigen gebruikspatroon, onder uw eigen klimaat. Dat is de enige test die ertoe doet voor uw terugverdientijd. Wilt u weten hoe eigenaren de monitoring verder verfijnen, lees dan ook ons artikel over thuisbatterij app en monitoring.

Volgens Milieu Centraal is een nauwkeurige monitoring van het werkelijke verbruik en de opbrengst de basis voor een reële terugverdienberekening. En volgens Netbeheer Nederland neemt het aantal geregistreerde thuisbatterijen in het Nederlandse net toe, wat de behoefte aan gestandaardiseerde meetmethoden voor eigenaren alleen maar groter maakt.

Conclusie: zo zet u uw eigen thuisbatterij test op

De meest waardevolle thuisbatterij test is geen eenmalige handeling, maar een drielagen meetstructuur. Controleer direct na installatie de State of Charge, de rustspanning per module en de eerste volledige cyclus. Houd daarna maandelijks het standby-verbruik, de round-trip efficiency en de app-afwijking ten opzichte van uw P1-meter bij. Voer na twee à drie jaar een hertest uit op warmteontwikkeling, balanceringstijd en BMS-foutcodes.

Leg de acceptatiecriteria (maximaal 5% capaciteitsafwijking, minimaal 88–90% round-trip efficiency, 72 uur foutcodevrij) contractueel vast bij de installateur. Zo staat u bij non-conformiteit juridisch sterk. Een HomeWizard P1-meter van €30 en drie maanden gedisciplineerd loggen zijn de beste investering naast de batterij zelf.

Wilt u weten hoe eigenaren in de praktijk omgaan met capaciteitsverlies na meerdere jaren gebruik, lees dan ook ons artikel over thuisbatterij capaciteit meten na jaren. Voor een bredere vergelijking van merken op meetbare prestaties is ons artikel over thuisbatterij vergelijken een logische volgende stap.

Veelgestelde vragen over de thuisbatterij test

Hoe voer ik zelf een thuisbatterij test uit zonder speciale meetapparatuur?

Een P1-uitlezer zoals de HomeWizard (circa €30) op uw slimme meter is voldoende: lees de ingegaan kWh af tijdens een volledige laadcyclus en vergelijk die met de ontladen kWh om de round-trip efficiency te berekenen. Voer de test uit over minimaal drie volledige cycli voor een betrouwbaar gemiddelde.

Hoeveel mag de gemeten capaciteit afwijken van het datasheet bij een nieuwe thuisbatterij?

Een afwijking van maximaal 5% is acceptabel bij inbedrijfstelling; alles boven 8% geeft grond voor een verklaring van de installateur of een aanspraak op herstel. Leg deze grens contractueel vast vóór installatie.

Wat is een realistische round-trip efficiency voor een thuisbatterij in Nederland?

Bij DC-gekoppelde hybride systemen op zonne-energie mag u 90–93% verwachten; bij AC-gekoppelde systemen die via het net laden, ligt dat op 85–90%. LFP-systemen van BYD en Huawei halen in de praktijk 88–92%.

Hoeveel kWh verbruikt een thuisbatterij in standby per jaar?

Een actieve standby (BMS en omvormer aan, geen laad-/ontlaadstroom) kost 200–350 kWh per jaar extra, wat bij een stroomprijs van €0,25–0,35/kWh neerkomt op €50–120 per jaar. Dit kan de terugverdientijd met 6–18 maanden verlengen.

Welke apparaten zorgen het vaakst voor uitval bij de noodstroomtest?

De vaatwasser, magnetron boven 1.000 W en de waterkoker (2.000–3.000 W) zijn de meest gemelde boosdoeners, omdat hun aanloopstroom het maximale back-upvermogen van een 5 kWh-systeem (3.000–3.600 W) overschrijdt. Begrens de back-upgroep tot verlichting, koelkast en telefoonladers voor betrouwbare noodstroomwerking.

Wat is het verschil in State of Health tussen LFP en NMC na 500 cycli?

LFP-systemen houden na 500 cycli gemiddeld 95–98% SoH; NMC-systemen zitten op 88–94%, afhankelijk van de laadstrategie. Wie NMC dagelijks op meer dan 80% DoD cycleert, versnelt degradatie meetbaar.

Wanneer moet ik een batterijmodule laten vervangen na een hertest?

Planmatig vervangen is verstandig als een LFP-module onder 80% SoH zakt gecombineerd met herhalende BMS-foutcodes, of als een NMC-module onder 75–78% SoH zakt met thermische afwijkingen. Een LFP-module die tijdens laden warmer wordt dan 40°C bij kamertemperatuur is een direct signaal voor inspectie.

Thuisbatterij Ervaring Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.